Blog kategorie
Piotr Kunysz - ciekawie o bezpieczeńśtwie

Wszystko co interesujące i pasjonujące w książce autorstwa Piotra Kunysza "Snowboard - śladami instruktora":

nie no po prostu klasyk, encyklopedia, a raczej wikipedia w wersji papierowej, gdyż wszystko pisane przez praktyka i to człowieka który w pasji znalazł drogę do zrobienia tytułu naukowego, gdyż autorem tej książki jest dr Piotr Kunysz, który jak pisze był promotorem ponad 30 prac magisterskich o snowboardzie!!! Nie będę się powtarzał i napisze, że książkę "Snowboard – śladami instruktora" trzeba przeczytać i. Byłem zielony jeśli chodzi o freestyle, słowniczek i jeszcze kilka rzeczy – pozycja ta daje podstawy do dalszej pracy nad sobą i to nie chodzi o samych instruktorów tylko o ludzi którzy chcą wiedzieć coś więcej na temat jazdy na snowboardzie i chcą doskonalić się w jeździe na desce.

Ważne jest wszystko, ale napiszę tylko co w dziale pt. "PO PIERWSZE BEZPIECZEŃSTWO", gdyż to jest wg. mnie najważniejsze, gdyż na stoku często jestem z młodszymi i mniej doświadczonymi za których biorę odpowiedzialność, a na fali pasji zdarza się wielu osobom zapomnieć o tym co powinno być najważniejsze – bezpieczeństwo. Cytuję, więc:

"Oczywiście po sprawdzeniu oddechu i tętna u poszkodowanego, a zwłaszcza w przypadku jego braku nie ma czasu na wzywanie pomocy, ponieważ należy bezzwłocznie rozpocząć akcję reanimacyjną. Jeśli jednak poszkodowany jest przytomny, stwierdziliśmy u niego oddech i tętno, powinniśmy wezwać pomoc. Można to zrobić na wiele sposobów, m.in."
..............!!!!!!!!!!! ............
"- dzwoniąc do służb ratunkowych – należy wtedy podać następujące informacje: swoje imię i nazwisko, opis sytuacji co się stało, ile osób wymaga pomocy i w jakim znajdują się stanie, opis miejsca, w którym potrzebna jest pomoc (nazwa regionu górskiego, nazwa schroniska, przy którym się znajdujemy, kolor, nazwa trasy narciarskiej, na której miał miejsce wypadek oraz inne informacje pomocne w zlokalizowaniu miejsca wypadku przez służby ratownicze) oraz numer telefonu, z którego dzwoni ratownik.
 ........... !!!!!!!!!!! ..........
- nadając sygnały dźwiękowe lub świetlne – zasada mówi, iż nadawanie sygnałów powinno się odbywać wg. schematu: co 10 s – 6 razy na minutę, potem minuta przerwy i powtórka; odpowiedzią na wezwanie pomocy (odpowiedź, której należy dokonać słysząc wzywanie) są sygnały nadawane 3 razy na minutę (co 20 s), po których następuje również minuta przerwy;
......... !!!!!!!!..........
- można również wzywać pomocy unosząc obie wyprostowane ręce do góry nad głowę i wykonywać ruch ich skrzyżowania; uwaga! jest to wzywanie pomocy i nie należy tego robić machając bez powodu np. do przelatującego śmigłowca."

.......... o reszcie sobie poczytajcie ;)

Ps. W dziale "Na snowboardzie w sieci" nie działa jeden ze wskazanych linkòw do strony, a drugi odnosi się do zlikwidowanego w 2014 - PZSnow, ale na to autor nie miał wpływy bo czytanie przeze mnie wydanie książki pochodzi z 2011 roku :) Zainteresowanych likwidacją tego związku odsyłam do linku http://sport.wp.pl/martykul.html?kat=1813&wid=1674...

Pozdrawiam,

Robson.

2015-05-21

Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl